Ile trwa rejestracja firmy? Zakładanie działalności gospodarczej za pośrednictwem BZ Consulting

Ile trwa rejestracja firmy? Zakładanie działalności gospodarczej za pośrednictwem BZ Consulting

Choć zazwyczaj wydaje nam się, że zakładanie firmy to żmudna droga poprzez setki druków i tony pozwoleń, tak naprawdę cały proces zajmuje kilka godzin – a w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jeszcze mniej. Jak zatem się do tego zabrać? Przeczytaj w tym artykule.

Zakładanie firmy krok po kroku

Na początku zaznaczmy, że wszystko zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, jakie chcemy założyć. Jeśli chodzi o wspomnianą już jednoosobową działalność, pierwszym krokiem powinno być złożenie wniosku CEIDG-1 do Urzędu Miasta/Gminy. Można to zrobić drogą elektroniczną, listem tradycyjnym lub osobiście. Dokument ten jest zarazem zgłoszeniem do urzędu skarbowego, a także podaniem o uzyskanie numeru REGON oraz NIP.

Następnie mamy 7 dni (od daty rozpoczęcia działalności) na udanie się do ZUSu. Tam będziemy musieli wybrać odpowiednie składki. Właściciel firmy informuje, jakie składki będzie odprowadzał na jednym z dwóch wniosków:

  • ZZA – tylko ubezpieczenie zdrowotne;
  • ZUA – ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Jeśli prowadzimy działalność polegającą na sprzedaży określonych towarów (np. objętych akcyzą) lub świadczeniu usług doradczych, konsultingowych, podatkowych lub prawniczych, dodatkowo musimy dopilnować rejestracji do VAT. W tym wypadku wystarczy złożyć wniosek VAT-R w urzędzie skarbowym. 

Inne rodzaje działalności gospodarczej

Poza wyżej wymienioną, istnieje również kilka innych sposobów prowadzenia firmy – i różnią się one między sobą procesem rejestracji. Oto one:

  • Spółka cywilna – również prosta w rejestracji. Zakładana na podstawie umowy między wspólnikami;
  • Spółka jawna – tworzona przez kilku wspólników. Każdy z nich wnosi własny kapitał;
  • Spółka partnerska – pozwala wspólnikom na wspólne wykonywanie wolnych zawodów, np. lekarza czy tłumacza;
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – obecnie najpopularniejsza w Polsce, ponieważ wspólnicy nie odpowiadają swoimi pieniędzmi za ewentualne długi spółki;
  • Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna – w przeciwieństwie do sp. z o.o., wspólnicy odpowiadają za długi;
  • Spółka akcyjna – najbardziej złożona forma biznesu.

Oczywiście, proces i czas rejestracji będzie tutaj inny w każdym przypadku. Nierzadko początkujący przedsiębiorca będzie potrzebował profesjonalnego wsparcia podczas zmagań z urzędami, aby dopełnić formalności. Dlatego warto korzystać ze wsparcia firm doradczych, które udzielą profesjonalnej porady w sprawach zawiłych i być może nie do końca jasnych. BZ Consulting to specjaliści w dziedzinie zakładania firm. Nie wierzysz? Zapytaj!